Шпанската министерка за одбрана: Испративме воени бродови во Медитеранот и во Црното Море, размислуваме за авиони

Шпанија испрати воени бродови како придружба на поморските сили на НАТО во Средоземното Море и во Црното Море, додека тензиите во регионот се зголемуваат поради трупањето...

Шпански медиуми: Барселона по ангажман на Столе Димитриевски во јануари

Шпанскиот фудбалски гигант Барселона е заинтересиран за ангажман на голманот на македонската фудбалска репрезентација, Столе Димитриевски, јавија денеска локалните медиуми. Според шпанската телевизиска програма „Ел Чирингито“,...

Енергетски берзи во Европа: Франција утре со највисока цена на струјата, Шпанија и Португалија со најниска

Цените на електричната енергија во Европа продолжуваат да растат и при денешното затворање на енергетските берзи, покажуваат податоците на платформата Energylive. Зделките се однесуваат за испорака...

Битиќи – Лозано Гарсија: Политичките односи меѓу С. Македонија и Шпанија на одлично ниво, има потенцијал за развивање на економската соработка

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и новоименуваниот амбасадор на Кралството Шпанија во земјава, Хозе Луис Лозано Гарсија на денешната средба изразија подготвеност за продолжување на меѓусебните контакти,...