Најголем синдикален штрајк во последната деценија, околу половина милион Британци излегоа на улиците

.Околу 500.000 работници ширум Британија излегоа на протести, што се смета дека е најголемиот штрајк во последната деценија, пренесува Би – Би – Си. Околу 51,7 отсто од...

Дводневен штрајк на актерите во Грција

Актерите и театарските работници во Грција, организирани од нивните здруженија и федерации од денеска почнаа 48-часовен штрајк во знак на протест против предлог-законот на Владата што...

Штрајковите во Велика Британија ќе се интензивираат, наставниците се подготвуваат да прекинат со работа

Штрајковите во Велика Британија ќе се интензивираат, бидејќи наставниците се подготвуваат да прекинат со работа, пишува „Сандеј тајмс“, а медицинските сестри предупредуваат дека би можеле во...

Штрајк на вработените во „Њујорк Тајмс“ поради неуспешни преговори за договори

Повеќе од 1.100 вработени-членови на синдикат на „Њујорк Тајмс“ денеска ќе ја прекинат работата на еден ден, откако пропаднаа преговорите со издавачот на весникот за „целосен и праведен договор“,...

Утре штрајк со 120 столчиња пред Собранието, задутре со 21 столче пред Владата, јавниот сектор не отстапува од барањето за 2.800 денари повисока плата

Од утре до петок, Скопје ќе живее во знакот на штрајкот на вработените во јавниот сектор. За негово одржување тие најавија специјален перформанс пред клучните државни...

Новинарите на словенечката јавна телевизија повторно стапија во штрајк

Новинарите на словенечката јавна телевизија, три недели по првото барање за промени во раководството и уредувачката политика, денеска повторно стапија во штрајк, барајќи повисоки плати, автономија...