Дебитантскиот филм на Мирјана Карановиќ вечерва на Синедејс

Во кино Милениум се најновите филмови на Томас Винтерберг и Вернер Херцог, а на програмата се и музичкиот документарец за Битлси на Рон Хауард и филмот посветен на модниот свет, „Првиот понеделник во мај“

„Машиновозачот“ вечерва го отвора Фестивалот на европски филм Синедејс

На програмата на овогодишниот фестивал се четири од петте номинирани филмови за Европски оскар -„Хулиета“ на Педро Алмодовар, германскиот „Тони Ердман“ на режисерката Марен Аде, холандскиот „Таа“ во режија на Пол Верхоевен и британскиот „Јас, Даниел Блејк“ на Кен Лоах