Основен кривичен суд Скопје: Се укинува притворот на С.М. и се наложува веднаш да биде пуштен да се брани од слобода

Основниот кривичен суд Скопје информира дека од Апелацискиот суд Скопје доцна попладнево му е доставено решение со кое Второстепениот суд ја прифатил жалбата на обвинетиот С.М.,...

Новинарски организации од Западен Балкан ја повикуваат ЕУ да ја заштити слободата на медиумите во Албанија

Европската федерација на новинари и Европската радиодифузна унија испратиле писмо на загриженост до еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, за моменталната ситуација со слободата на...

„Репортери без граници“: С. Македонија на 92. место според слобода на медиуми

Земјава напредуваше за три позиции во изминатите 12 месеци на светската листа што ја изготвува невладината организација со седиште во Париз. Од 95. место, земјава се искачи на 92. место со средна оценка од 31,28 поени