10 Починати и 280 новозаразени од 3.929 тестирања е последниот ковид-19 биланс заклучно со 25.12.2021

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.929 тестирања, а регистрирани се 280 новислучаи на КОВИД-19: Скопје – 137, Прилеп – 24, Охрид – 18, Битола и...

„Омикрон“ ги затвори границите и ги оживеа стравувањата за економско закрепнување по двете години пандемија

Варијантата „Омикрон“ носи “многу висок ” глобален ризик од пораст, предупреди  Светската здравствена организација, зашто се повеќе земји пријавуваат случаи, што  доведе до затворање на границите...

Преживеаните од несреќата во стабилна состојба во болницата „Пирогов“, едно лице денеска ќе биде оперирано

Сите пациенти кои се повредени во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ се наоѓаат во стабилна општа состојба и нема опасност по нивните животи, соопшти денеска од...

На граничните премини за влез и за излез од државата нема подолги задржувања-АМСМ предупредува за влажност на коловозите и појава на одрони

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од...

Состојба на граничните премини утрово: Без подолги задржувања за влез и излез од земјава

На граничните премини утринава нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Интензитетот на сообраќај надвор од градските средини е...

Комитет при Советот на Европа: Нови критики за условите во македонските затвори

И покрај малите подобрувања, вклучително и реновирање на едното крило на истражниот оддел на Затворот Скопје и затворањето на три проблематични крила на затворот „Идризово“, Комитетот...