Социјални мрежи: Нова „Јавна соба“ на „Телеграм“ на која се споделуваат видеа и фотографии од девојки

Група „Јавна соба“ е присутна на социјалната мрежа „Телеграм“ и истата е регистрирана од полицијата која сите докази ги проследила со Обвинителството. Како и со претходните...

Нов „пад“ на „Инстаграм“

Една од најпопуларните социјални мрежи „Инстаграм“ вечерва има проблеми со функцијата. Од компанијата потврдија дека некои корисници имаат проблеми до пристап на апликациите. Дел од корисниците...

Која е причината за „падот“ на „Фејсбук“?

Со часови не функционираат социјалните мрежи на „Фејсбук“, „Месинџер“, „Инстаграм“ и „ВатсАп“. Сопственикот на овие платформи, „Фејсбук“, преку социјалната мрежа „Твитер“ призна дека корисниците на социјалните...

Бајден: Социјалните мрежи „убиваат“ со дезинформации за вакцините

Големите оператори со социјалните мрежи на кои се шират дезинформации за вакцините „ги убиваат луѓето“, обвини во петокот американскиот претседател Џо Бајден. „Тие ги убиваат луѓето....

Извештај на ХК за јули: Раст на говор на омраза на социјалните мрежи во контекст на изборите

Месец јули го одбележа повторното зголемување на говорот на омраза на социјалните медиуми во контекст на одржување на предвремените парламентарни избори и големиот број случаи со...

Анализа: Северна Македонија лидер во регионот во користење на дигитална дипломатија

Твитер налогот на Министерството за надворешни работи на Северна Македонија, во мандатот на Никола Димитров доби признание за најдобро воден регионален налог за дигитална дипломатија во набљудуваниот период 2017-2019 година

Лажни наградни игри со многу интеракции во пресрет на изборите во С. Македонија

Две-три седмици пред официјалниот почеток на изборната кампања за парламентарните избори, на социјалната мрежа Фејсбук забележано беше манипулирање на корисниците преку објави за лажно доделување на одреден бесплатен подарок, како на пример базен, електричен тротинет, тенда, финансиски средства (објавата е избришана, а станува збор за лажната наградна игра во која беа злоупотребени логото и името на телевизија Сител) во висина од 3.000- 6.000 МКД (отприлика 50 до 100 евра)

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе потпише извршна наредба за социјалните мрежи, изјави неимуван претставник на Белата куќа. По предупредувањето од „Твитер“ до корисниците да ги...