Кабинетот на Битиќи за случајот со ОКТА: Арбитражната пресуда е во полза на нашата држава 

Донесена е арбитражна пресуда во спорот меѓу ЕЛ.ПЕТ Балканики и Република Северна Македонија, кој произлегува од Договорот за продажба на акции на Рафинеријата ОКТА од 1999...

„Ќе ги ракетираме мостовите во Истанбул“: Грчки генерал и се заканува на Турција

Турција и Грција, кои имаат територијални спорови долги години, во последно време се почесто имаат потези и реакции кои ги затегнуваат меѓусебните односи. Најновиот територијален проблем...

Нема да оставиме непревртен ниту еден камен за да дојдеме до решение меѓу Македонија и Бугарија, вели Вархеји

„Мораме да успееме“ и „тука сме за да ја завршиме работата“ се пораките кои денеска ги упати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи во гостување на ТВ...

Мицотакис: Без прескокнување, прв приоритет на ЕУ треба да е решение меѓу Бугарија и Македонија

За евентуалната ЕУ перспектива на Украина и Молдавија, меѓу другото, говореше грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на дискусија во рамките на 27-от Конгрес на Европската народна партија...

Маричиќ: Франција покажа интерес и желба да помогне во надминување на спорот со Бугарија

„Минатата недела францускиот претседател Емануел Макрон имаше телефонски разговори со бугарскиот претседател Радев и со премиерите Петков и Ковачевски. Тоа беа корисни разговори и се покажа...

Рама: Албанија е заложник на спорот меѓу Македонија и Бугарија, процесот е невротичен

Албанија е заложник на спорот меѓу нашиот сосед Северна Македонија и Бугарија, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама во обраќањето на Конференцијата на претседателите на парламенти...

Брисел и Берлин: С. Македонија и Бугарија се отворија, очекуваме позитивни резултати

Новиот импулс во односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, по посетата на бугарскиот премиер, е добар знак за почетокот на преговори со Европската Унија (ЕУ). Претседателката...