Директор на „Гамалеја“: Комбинација на вакцините „Спутник“ и „Спутник лајт“ речиси 100 отсто штити од омикрон

Ефикасноста на руската вакцина „Спутник В“ против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург. Тој додаде дека...

Вакцините „Спутник В“ произведени во белградскиот институт „Торлак“ денеска добија дозвола за употребување

Вакцините  „Спутник В“  произведени на Институтот Торлак во Белград, денеска добија дозвола за употребу од страна на националниот регулатор, Агенцијата за лекови и медицински средства, потврди...

Русија ја модификува вакцината „Спутник V“ за употреба против делта сојот

Руските истражувачи соопштија дека ја модифицирале вакцината против коронавирус „Спутник В“, која се користи повеќе од една година, за употреба против позаразната делта варијанта. Вакцината што...

Започна производството на Спутник В во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ заедно со рускиот и аргентискиот претседател Владимир Путин и Алберт Фернандез преку видео врска го означија почетокот на производството на првата комерцијална...