„Отворен Балкан“ во Тирана: Рама, Заев и Вучиќ на потпишување договори, Бериша повика на протест

Тирана денеска и утре ќе биде домаќин на нова средба на иницијативата „Отворен Балкан“ на која, според најавите, ќе учествуваат албанскиот премиер Еди Рама, македонскиот премиер...

Заврши средбата Заев-Ахмети-Ковачевски: Решение на спорот со Бугарија да биде прв голем успех на Владата

Премиерот Зоран Заев, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, попладнево во Владата имаа работна средба заедно со своите тимови, во рамки...

Битиќи – Лозано Гарсија: Политичките односи меѓу С. Македонија и Шпанија на одлично ниво, има потенцијал за развивање на економската соработка

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и новоименуваниот амбасадор на Кралството Шпанија во земјава, Хозе Луис Лозано Гарсија на денешната средба изразија подготвеност за продолжување на меѓусебните контакти,...

Теми на средбата Спајиќ – Битиќи во Подгорица: Јавните финансии во функција на граѓаните, нови инвестиции и повисоки плати

Привлекување на нови инвестиции, подобрување на животниот стандард преку раст на платите и поддршка за компаниите во услови на корона-криза, беа главни теми на денешната средба...

Средба Груби – Ангелов: Скопје и Софија да продолжат со конструктивен и интензивен дијалог

Северна Македонија и Бугарија ќе продолжат посветено да го имплементираат Договорот за добрососедство и да ја зајакнуваат соработката во позитивна насока и со поголема волја за...

Лицата со попреченост му се пожалија на Пендаровски за системските слабости дополнително нагласени со пандемија

Претседателот Стево Пендаровски денеска, во Домот на хуманитарни организации “Даре Џамбаз”, оствари средба со претставници од Националниот совет на инвалидските организации на Македонија (НСИОМ). Претставниците на...

Заврши речиси четиричасовната средба на Заев со Гаши: Има напредок, следуваат консултации во партиите

На средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши е констатиран евидентен напредок во усогласувањето на ставовите околу дополнувањето на содржинскиот дел на...