Средба Шахпаска – Канем: Северна Македонија е лидер во регионот во  унапредувањето на човековите права, родовата еднаквост и борбата против родово базираното насилство 

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска имаше средба со извршната директорка на УНФПА Наталија Канем, како и со Алана Армитаж, директорка на регионалната...

Џерек Бас-новиот политичко-економски советник од американската амбасада ја посети Агенцијата за храна и ветеринарство

Директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски, денес, оствари работен состанок со г- дин Џерек Бас, нов политичко – економски советник во Амбасадата...

Заев по средбата со Гаши: Можната идна соработка со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат наредната недела

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши рече дека било разговарано за неколку проблематики за кои останува...

Кацарска – Спано: Потребна поширока и систематска примена на јуриспруденцијата на ЕСЧП во праксата на Уставниот суд

Во рамки на Конференцијата „Ефикасен поврат на имот во согласност со европските стандарди“, која се одржува во Скопје,  се одржа заедничка работна средба на претседателот на...

Претседателот Пендаровски се сретна со членовите од интердисциплинарниот комитет за историски, археолошки и образовни прашања со Грција

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими членовите на заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања со Република Грција. На средбата членовите на...

Претседателот Пендаровски во Стокхолм се сретна со шведската министерка за надворешни работи Анн Линде

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Кралството Шведска, денеска во Стокхолм оствари средба со министерката за надворешни работи на Кралството Шведска, Анн Линде....

Средба Заев- Варвициотис: Пријателството и стратешкото партнерство меѓу двете земји има силно регионално значење

На средбата како посебно важни беа истакнати проектите во енергетиката како стратешка и приоритетна дејност за двете земји за што сведочат веќе потврдените проекти за соработка...

Во Малме средба Пендаровски-Лофвен-С.Македонија и Шведска се посветени на динамизирање на политичките односи

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Кралството Шведска, денеска во Малме оствари средба со премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен, којшто беше и...