Судењето за „Талир“ стартува на 18 февруари – обвинети се Груевски, Јанакиевски, Божиновски, Димовски

Стартот на судскиот процес за „Талир“ е закажан за 18 февруари, информира Кривичниот суд и поканите се веќе испратени до странките. “Талир“ ќе го води  судијата...

Судење Саздовски: Јавноста е исклучена, се гледаат снимки од препознавање

На судењето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски во Кривичниот суд се репродуцираат видео материјали од процесот на препознавање на сторителите на кривичното дело. Пред изведување...

Се изведуваат материјални докази за убиството на Никола Саздовски

Со изведување на материјални докази предложени од Обвинителството денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски. Како материјални докази предложени...

Трајко Вељаноски ќе сведочи за 27 април

Судењето за случувањата во Собранието на 27 април минатата година продолжува денеска со сослушување сведоци предложени од одбраната. Одбраната на Митко Чавков предложи двајца сведоци, на...