Судењето за „Јавна соба“ продолжува на 27 април, Обвинителството ќе докажува вина кај креаторот

Обвинетите за производство и дистрибуција на детска порнографија во предметот „Јавна соба“ која е истоимена група која била отворена и користена од повеќе членови преку социјалната...

Маричиќ: Онлајн судењата ја зголемуваат ефикасноста и транспарентноста

Анализите укажуваат дека преку дигитализацијата, судењата на далечина или онлајн судењата за 60 проценти ја зголемуваат ефикасноста и транспарентноста, а дополнително, на овој начин се намалуваат...

Вработен во МВР кој ги вадел податоците од телефоните, сведочеше за случајот „Организаторите за 27 април”

Вработен во Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика, Марјан Димовски, денеска сведочеше во случајот против „Организаторите за 27 април”, во врска со вештачењето на мобилните...

САД: Претставничкиот дом го отповика Трамп, на ред е судење во Сенатот

Американскиот претседател се товари по две точки - злоупотреба на должноста и попречување на конгресна истрага. Нареден чекор во постапката е судење во Сенатот во кој големо мнозинство имаат републиканците