Спасовски: ЕУ треба да ги прифати Албанија и Северна Македонија како дел од нејзината стратегија, а не како одговор на никаква политика

Членството во ЕУ е важно не само за Северна Македонија, туку и за целиот регион, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за грчка ,,Та Неа”....

Коѕијас: Каменос посакуваше распад, па дури и инвазија на Северна Македонија

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција во интервју за викенд издание на весникот „Та Неа“ меѓудругото истакна дека и Нова Демократија и СИРИЗА се задоволни од Договорот од Преспа

Катимерини тврди: Заев и Ципрас ќе разговараат за меѓународен договор

Весникот „Та неа“ објавува куса изјава на македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров од Хаг, кој вели дека прашањето е во чувствителна фаза и не сака да јавно да говори за случувањата