Нова уредба на талибанците: Бутиците во Авганистан да ги „обезглават“ куклите во излозите

Талибанските власти во западната авганистанска провинција Херат им наредија на продавниците за облека да ги отстранат главите од куклите од излозите, тврдејќи дека се антиисламски. Провинцискиот...

Светските предизвици во 2021 година: Миграциска криза, враќање на талибанците, мутации на ковид-19, вакцини, климатски промени

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички објавија ново трилатерално безбедносно партнерство наречено...

Талибанците со барање до локалните ТВ мрежи: Не пуштајте серии со жени

Талибанското Министерство за промоција на доблеста и спречување на пороците ги повика авганистанските телевизии да престанат да емитуваат серии во кои учествуваат жени, како дел од новите „верски упатства“ објавени...

Акција на полноќ: Талибанците тргнаа во офанзива ИД-К во јужен Авганистан

Талибанците почнаа акција против засолништа на Исламска Држава (ИД) во јужен Авганистан, соопштија официјални лица денеска по зголемените крвави напади на групата во последните недели. Операцијата...

Едномесечно примирје: Пакистан објави прекин на огнот со талибанците

Пакистанските власти објавија едномесечен прекин на огнот со пакистанските талибанци, главната вооружена група која стои зад бројните напади врз безбедносните сили и цивилите во последните 14 години....

Да се плаќа само со авгани: Талибанците најавија забрана за употреба на девизи во Авганистан

Талибанците денеска најавија дека целосно ќе забранат употреба на девизи во Авганистан. Економската ситуација и националните интереси на земјата ја наложуваат потребата од користење на домашната...

Талибанците со повик до меѓународната заедница: Ајде да соработуваме

Талибанските власти во Авганистан ја повикаа меѓународната заедница за соработка и добри односи. Тие избегнаа цврсто да се определат за овозможување образование на девојчињата и покрај барањата...

Со истрели во воздух: Талибанците прекинаа протест на шест Авганистанки кои бараа право на образование

Талибанците со истрели во воздух го прекинаа денешниот протест на шест млади Авганистанки кои бараа да им се почитува правото на образование. Утрово пред авганистанското Министерство...