(Видео) Талибанците погубија авганистански комичар кој преку песна и танц ги исмевал преку Тик-Ток

Британски „Дејли Мејл“ објави видео на кое се гледа Назар Мухамед, познат како Каш Зван, во автомобил со вооружени исламистички милитанти. Талибанците го извлекле од неговиот дом,...

Талибанците чекаат мирен трансфер на власта во Кабул, откако ги заземаа предградијата

Милитантите „чекаат мирен трансфер на градот Кабул“ откако влегоа во предградијата на главниот град на Авганистан, изјави портпаролот на талибанците. Сухаил Шахин даде изјава за Ал-Џезира,...

Талибанците го зазедоа и градот Мазар-и-Шариф и го затегнаа обрачот околу Кабул

Со повлекувањето на американските сили и сојузниците, талибанците напредуваат брзо веќе неколку недели. Талибанците вчера го зазедоа градот Мазар-и-Шариф, последното упориште на авганистанската влада на север...

Талибанците ја запоседнаа главната радио станица во Кандахар, нема да има музика на „Глас на шеријатот“

Растат стравувањата дека нападот врз главниот град Кабул може да биде само за неколку дена. Бунтовниците го зазедоа Пул-е-Алам, главен град на провинцијата Логар, што се...