Талибанците почнаа да влегуваат во Кабул од сите страни, изјави авганистанскиот министер за внатрешни работи.

Раководството на Талибанците им нареди на борците да се воздржат од насилство во Кабул, да овозможат безбедна евакуација на оние што сакаат да го напуштат главниот град и да ги принудат жените да се засолнат во заштитените подрачја.

Тројца авганистански службеници за американски медиуми изјавија дека Талибанците влегле во предградието на Кабул.

Aмериканците веќе неколку часа ги евакуират вработените од амбасадата, а претседателот Бајден потпиша указ за уште 1.000 војници, со што сега во операцијата учествуваат 5.000 војници.

Хеликоптери слетуваат во амбасадата на САД во Кабул, а дипломатските возила го напуштаат комплексот, за време додека Талибанците напредуваат кон главниот град. Од покривот на амбасадата се издига чад. Американските власти изјавуваат дека дипломатите во амбасадата почнале со уништување на документите.

Факти за градот и претходните напади:

Населението од пет милиони луѓе во Кабул е зголемено, илјадници бегаат во него од други делови на државата. Илјадници војници од САД и Велика Британија се на пат за да го обезбедат аеродромот и нивните амбасади, додека странските мисии евакуираат персонал.

Авганистанската армија вети дека ќе го брани главниот град.

Кабул зафаќа површина од околу 1.000 квадратни километри и е опкружен со планини. Постојат четири главни патишта во градот: од Мајдан Шахр на југозапад, Пул-е-Алам на југ, Суроби на исток и Баграм на север.

Талибанците вчера го зазедоа Пул-е-Алам без голем отпор. Талибанците велат дека се блиску до заземање на Мајдан Шар. Тие веќе го зазедоа Газни, по патот од Мајдан Шахр и имаат силно присуство во околните области.

Талибанците денеска речиси без борба го зазедоа источниот град Џалалабад. Главниот автопат од таму до Кабул минува низ Суроби.

Напади од минатото врз Кабул

Во 1996 година, талибанците го освоија Кабул од Муџахедин сојузот со напад преку Суроби. По победата во битката кај Суроби, талибанците маршираа во Кабул.

Во 2001 година, силите поддржани од САД повторно го зазедоа Кабул со напад од север, влегувајќи во градот преку Баграм, откако во голем број воздушни напади загинаа стотици талибански борци, кои формираа одбранбен прстен.

Воздушната база Баграм, 64 километри северно од Кабул, е најзначајниот воен имот на земјата и беше седиште на американската војска за време на 20-годишната војна, пред да ја напуштат пред само еден месец. Базата сега е во рацете на авганистанската војска.

Талибанците немаат воздушна сила и користат артилерија и ракети проследени со копнени напади додека заземаа неколку градови и провинциски главни градови во последните недели. Некои области паднаа без борба, бидејќи провинциските лидери се обидоа да избегнат крвопролевање и се предадоа.

Крвава битка за Кабул може да се избегне доколку се постигне политичко решение меѓу владата и талибанците.

Бунтовниците инсистираа дека нема да преговараат со влада предводена од претседателот Ашраф Гани. Гани не покажа склоност да замине. Вчера тој рече дека е на итни разговори со локалните лидери и меѓународни партнери и дека „реинтеграцијата на безбедносните и одбранбените сили е наш приоритет“.