Нела Витошевиќ, режисерка: Нашето општество е како мувлосана затворена школка од која ќе излезе куп гнасотилак кога ќе се отвори

Поразително е голем бројот на жртвите кои тивко страдаат од девијации на системот и нормативите на закоравеното патријахалното општество. Идејата да се проговори на оваа тема...

„Наследство“, претставата за хомосексуалците во 21 век најдобра на церемонијата на њујоршките награди „Тони“, мјузиклот „Мулен Руж!“ победник во десет категории

На синоќешното доделување на наградите „Тони“ новата сценска адаптација на мјузиклот „Мулен Руж“ победи во 10 категории на престижните театарски награди „Тони“. По едногодишна пауза заради...

Десет држави дел од првото издание на онлајн фестивалот “Театарски европски алтернативи”

Во петок 17. септември почнува првото издание на онлајн интернационалниот алтернативен фестивал “Тетарски европски алтернативи-STURM UND DRANG“. Оваа година фестивалот ќе претстви над 70 артисти во...