Архиепископот Стефан за То Вима: Единствено Вселенската Патријаршија издава Томос за автокефалност

Поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во ексклузивно интервју за грчка То Вима, вели дека Охридската Архиепископија ќе го почитува канонскиот поредок на Православната Црква и ќе...

Пендаровски за „То Вима“: Решението на приговорите на Бугарија треба да е усогласено со Договорот за пријателство и да го почитува правото на самоопределување на нашата нација

За Договорот од Преспа, европската перспектива на нашата земја и односите со Бугарија, за соработката со Грција, но и за договорот со Турција, говори претседателот на...

Димитров за „То Вима“: Не сме совршени, имаме уште работа, но сме во вистински правец

Македонскиот шеф на дипломатијата во интервју за грчкиот весник истакна дека е неправедно кон гласачите да велиме дека Договорот од Преспа треба да се поништи, а зад затворени врати да велиме на странските соговорници дека тој е реалност што треба да ја прифатиме

„То вима“: Што содржи пакетот идеи на Нимиц за решение на спорот

Решението не предвидува менување на Уставот пред влез на Македонија во ЕУ. Со влезот во Унијата, името што ќе биде договорено ќе стане уставно, а дотогаш името што е биде договорено, ќе се употребува секаде каде сега се употребува референцата ПЈРМ.