Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за грчкиот весник „То Вима“ побара добра волја и од Грција за решавање на спорот со името.

Интервјуто е обајвено пред неговата утрешна посета на Атина.

Димитров изрази подготовеност за конструктивни преговори со Грција и порача дека е потребно двете страни да им пристапат на преговорите со добра волја и со почит кон чувствителните точки на секоја од засегнатите држави.

-За Грција прашањето е: каков сосед сакате да имете? За Македонија прашањето е: каков сосед сакаме да бидеме? Колку побрзо нашата држава добие покана да биде дел од НАТО, толку подобри се перспективите на Грција да ја има ова држава како сосед. Оптимист сум дека можеби наскоро ќе добиеме и датум за почнување пристапни преговори со ЕУ по толку позитивни препораки од Европската комисија, вели Димитров за „То Вима“.

Според Димитров за Грција ќе биде добро доколку Македонија како нејзин сосед што побрзо стане дел од НАТО и посочува дека спорот за името трае предолго и неговото нерешавање влијае и на регионалната стабилност.

-Спорот за името трае многу години. Иако во суштина е билатерален, последиците од нерешавањето на спорот може да ја стават во опасност регионалната стабилност. Република Македонија долго време беше во неизвесност, чекајќи во чекалницата пред вратите на НАТО и ЕУ, кои беа заклучени поради наметнатото политичкото исклучување, спротивно на одлуката на Меѓународниот суд во Хаг. Тоа го отвори патот за криза на демократијата во државата, вели Димитров.

„То Вима“ во анализата на разговорот со Димитров забележува дека Брисел е задоволен од новата македонска влада и постои голема желба Македонија да продолжи стабилно на нејзиниот европски пат.

Сепак, како што се потенцира во текстот, никој не сака да се брза и во европските кругови е јасно дека на владата на Зоран Заев ќе и треба време да се стабилизира на владејачката позиција. Во однос на Грција, пак, извори за весникот коментираат дека е неопходно да се возобнови довербата меѓу Атина и Скопје.