АБА лига: Цедевита прв финалист

Тимот од Загреб славеше во мајсторката против Партизан со 87:78 и со вкупни 2:1 ја доби полуфиналната серија „подобар од три“. Хрватскиот претставник за титулата ќе игра со Црвена звезда или Будуќност. Финалната серија почнува на 10 април

Кошарка, Еврокуп: Жешка шлаканица за МЗТ Скопје во Загреб

Цедевита го совлада македонскиот првак со 95:61. Одлучувачка за победникот беше третата четвртина што Цедевита ја доби со 18 поени разлика (27:9). „Металците“ во наредното коло, на 7 декември, ќе бидат домаќини на Нижни Новгород