Црна Гора го стега обрачот од понеделник: Забрана за прослави, свадби, екскурзии, се ограничува и работата на ноќните клубови

Со новите епидемиолошки мерки што ќе стапат во сила од понеделник, во Црна Гора се забрануваат новогодишни прослави, венчавки на отворено и затворено, како и работа...

Милановиќ и Ѓукановиќ: Црна Гора е заложник на незаинтересираноста на ЕУ

Црна Гора е заложник на незаинтересираноста на европската политика, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ за време на посетата на црногорскиот колега Мило Ѓукановиќ, кој предупреди...

Република Северна Македонија ќе дисеминира знаење на Црна Гора за искористување на средства од ИПАРД

Северна Македонија ќе дисеминира знаење на Црна Гора за искористување на средства од ИПАРД и воведување на ИАКС систем, информираат од Агенцијата за финансиска поддршка во...

За десет години Албанија ја напуштиле 60 илјади деца, Мета побара парламентарна анкетна комисија

Албанскиот претседател Илир Мета објави податоци на Евростат, кои покажуваат дека во последните 10 години, над 60 илјади деца ја напуштиле Албанија и првпат побарале азил...

Кривокапиќ нема да присуствува на устоличувањето на митрополитот Јоаникије

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, изјави дека в недела, 5 септември, нема да замине во Цетиње на устоличувањето на избраниот митрополит црногорско-приморски Јоаникије, а полицијата...