Талибанците со барање до локалните ТВ мрежи: Не пуштајте серии со жени

Талибанското Министерство за промоција на доблеста и спречување на пороците ги повика авганистанските телевизии да престанат да емитуваат серии во кои учествуваат жени, како дел од новите „верски упатства“ објавени...

„Си-Ен-Ен“: Најстручните лекари исчезнаа од ТВ поради цензура на Белата куќа

Најквалификуваните лекари во САД исчезнаа од екраните на американските национални телевизии во време кога Белата куќа спроведува засилена контрола на комуникациите поради пандемијата на коронавирусот и...

Првиот тест за ковид-19 на новинарот Гоце Михајлоски бил направен во приватна клиника и бил негативен

На 7 април, во утринските часови, поради зголемена температура, прави тест преку крв во една приватна болница, кој покажува дека е негативен на коронавирусот. Во четврток, 9 април, колегата Михајловски заминува во градската болница „8 септември“, каде е примен, а утринава нè информираше дека, сепак, е позитивен на ковид-19“, се вели во соопштението на ТВ „Канал 5“

Бојкот или уредувачка политика: Националните ТВ без тонски изјави од владини функционери во прилозите

Раководства на дел од ТВ куќите засега без одговор по ова прашање, освен дека потегот го образложуваат со „уредувачка политика“ и нагласуваат оти не станува збор за бојкот. Владата се произнесе по новонастанатата ситуација и неофицијално потврди дека е има проблем во комуникацијатам, без да прецизира од каква природа е, меѓутоа разликите ќе се пеглале со дијалог