Судскиот совет ќе испита како е укинат притворот на Мијалков, откако Вишото јавно обвинителство ја одбило гаранцијата од над 11 милиони евра

Судскиот совет најверојатно утре ќе одржи седница на која ќе се дискутира за одлуката на Апелацискиот суд во Скопје кој денеска ја прифати гаранцијата од над...

Поднесено е обвинение за Тони Јакимовски за проневера на 800 000 евра

Обвинителството за организиран криминал поднесе обвинение против  Тони Јакимовски екс шеф на Кабинет на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, Петре Пешовски, Стево Маџовски и Кристина...

Клучниот сведок во Сопот бил врзан за радијаторот за да потпише изјава

По 15 години, обвинетите во случајот „Сопот“ се конечно слободни. СЈО објави дека го повлекува обвинението, а образложението открива стравични детали од тоа како била изнудена изјавата од сведокот

Заев: Следењето на комуникациите под контрола на Јавното обвинителство

Конечната цел е никогаш повеќе да не се повтори злоупотреба на тајните служби, посебно тајното следење или попрецизно кажано, тајното прислушкување кое беше пример како не треба во Македонија тоа да се злоупотребува