По аферата со медицински отпад: Сашо Јанакиевски повеќе не е унгарски конзул

До прекин на функцијата што ја извршуваше од 2012 година дојде по избивање на аферата со третман на медицински отпад во погон на компанијата што се наоѓа во просториите на „Металски завод“ во Скопје. Ова е одлука на унгарското Министерство за надворешни работи од каде испратиле нота до македонското МНР со напомена дека стапува во сила веднаш

По групната фаза на ЕП во кошарка (ж): Шпанија, Франција, Унгарија и Србија во четврт-финале

Шпанија, Франција и Србија со максимален ефект ја завршија групната фаза на Европското првенство во кошарка во женска конкуренција и заедно со Унгарија обезбедија директен пласман...

Груевски му возврати на Заев: На памет не ми паднало да влезам во багажник

Поранешниот премиер му одговори на актуелниот за начинот на кој побегна од државата во Унгарија каде побара и доби азил од тамошните власти. Собранието на почетокот на неделата ја констатира неговата оставка на функцијата пратеник, а попладнево преку својот Фејсбук профил напиша дека никогаш не му паднало на памет да влегува во багажник за какви било цели

По азилот во Будимпешта: Груевски со прво обраќање на македонски медиум

Обраќањето на поранешниот македонски премиер е најавено на ТВ „Сител“ во информативниот блок во 16 часот. Ќе биде во форма на интервју, како што се најавува, и премиерно пред домашниот аудиториум по бегството во Унгарија

Царина отвори истрага за Александар Трајковски, кој имаше средба со Груевски

Царинската управа на Република Македонија на 17.12.2018 година отвори истрага против царинскиот службеник Александар Трајковски во врска со неговото отсуство од работа во Царинската управа. Како...

Продолжува протисокот врз Орбан – протести пред државната телевизија

Пред зградата на Унгарската државна телевизија синоќа протестираа околу 2.000 луѓе, барајќи независни медиуми и судство и изразувајќи незадоволство од Владата на премиерот Виктор Орбан. Демонстрантите...