Сијарто: Најдоцна во јуни, Северна Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Многу добро знаеме колку е важно на Западниот Балкан да владее мир и меѓусебна соработка и овие работи нè приближуваат кон тоа, изјави денеска шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто кој се наоѓа во посета на Скопје

Автократите ја сакаат пандемијата

Виктор Орбан го замрзна парламентот и ја презеде целокупната власт во Унгарија. Тоа е еден вид авторитарно претприемништо. Со тоа тој тестира не само својата земја, туку и Европската унија

Орбан – „Владетелот“ со нова провокација за ЕУ

Унгарскиот парламент со двотретинско мнозинство му овозможи на Виктор Орбан да владее со декрет без утврден временски рок. Со овој закон не може да се одржат избори и владата на Орбан ќе може да го суспендира извршувањето на одредени закони

Европарламентот ќе бара одговори од ЕК за унгарските пари во македонски медиуми

Унгарските финансиски операции во словенечките и македонските медиуми ќе се најдат на дневен ред пред европските пратеници на пленарна седница. Европскиот Парламент ќе дебатира за „унгарското...

Унгарско-словенечка политичко разузнавачка операција за рушење на Преспанскиот договор

Во последните години, унгарскиот политички врв, преку една од словенечките банки и помагачи во Словенија, спроведува огромна меѓународна операција за политичко разузнавање и поддршка на медиуми блиски до ВМРО ДПМНЕ во Македонија. Целта на оваа операција е да се собори владата на Зоран Заев и Преспанскиот договор кој на Македонија и обезбеди членство во НАТО, пишува словенечкиот портал „necenzurirano.si“ 

По аферата со медицински отпад: Сашо Јанакиевски повеќе не е унгарски конзул

До прекин на функцијата што ја извршуваше од 2012 година дојде по избивање на аферата со третман на медицински отпад во погон на компанијата што се наоѓа во просториите на „Металски завод“ во Скопје. Ова е одлука на унгарското Министерство за надворешни работи од каде испратиле нота до македонското МНР со напомена дека стапува во сила веднаш

По групната фаза на ЕП во кошарка (ж): Шпанија, Франција, Унгарија и Србија во четврт-финале

Шпанија, Франција и Србија со максимален ефект ја завршија групната фаза на Европското првенство во кошарка во женска конкуренција и заедно со Унгарија обезбедија директен пласман...

Груевски му возврати на Заев: На памет не ми паднало да влезам во багажник

Поранешниот премиер му одговори на актуелниот за начинот на кој побегна од државата во Унгарија каде побара и доби азил од тамошните власти. Собранието на почетокот на неделата ја констатира неговата оставка на функцијата пратеник, а попладнево преку својот Фејсбук профил напиша дека никогаш не му паднало на памет да влегува во багажник за какви било цели