Бугарија ќе добие 6 милијарди евра од европско финансирање

Европската комисија го одобри бугарскиот план за закрепнување и одржливост, изјави претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен во зградата на бугарската Влада за време на заедничката прес-конференција со премиерот...

Ковачевски – Фон дер Лајен: ЕК го поздравува дијалогот на премиерите на Бугарија и Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски попладневно имаше телефонски разговор со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Премиерот Ковачевски се заблагодари...

Фон дер Лајен е за дискусија за задолжителна имунизација: Вакцини за деца во ЕУ од 13 декември

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека вакцините за деца против ковид-19 произведени од „Фајзер“/„Бајонтек“ ќе бидат достапни во Европската Унија...

Бајден со порака до Фон дер Лајен: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи, во процесот да биде опфатена и С. Македонија

Американскиот претседател Џозеф Бајден, во вчерашниот телефонски разговор со шефицата на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, уште еднаш ја нагласи потребата од продолжување на...

Пораката е недвосмислена: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува потврда и на Самитот во Брдо кај Крањ

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија (ЕУ). Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување...