Кацарска предлага правата и слободата да се заштитат со уставна тужба

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска денеска учествуваше на Охридската школа на природното право организирана од Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ на МАНУ и поддржана...

Уставниот суд нема кворум да одлучува за платеното политичко рекламирање, иницирано од Павле Трајанов

Уставниот суд денеска ја одржа 19. седница на која одлучи да ја одложи расправата за иницијативата на подносителот Павле Трајанов во врска со платеното политичко рекламирање...

Уставниот суд пред колапс – заглавени 30 предмети, изборот на судии во ќорсокак, Кацарска бара помош од државниот врв

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска на работниот состанок со претседателот на државата Стево Пендаровски, на Собранието Талат Џафери и  на Владата Димитар Ковачевски, информираше...

Оценувањето на уставноста на Преспанскиот договор и Законот за јазиците ќе чека да се комплетира Уставниот суд

Уставниот суд функционира на граница од кворум и многу луѓе се засегнати од предметите кои заостануваат, како што се законите за социјална заштита, за јавно обвинителство,...

Свечените изјави на советниците треба да бидат со Северна, потврди Уставен суд

Министерството за локална самоуправа информира дека Уставниот суд потврдил дека свечените изјави на конститутивната седница, членовите на советите на општините ги даваат и ги потпишуваат со...

(ВИДЕО) Кацарска повторно предупредува на блокада на Уставниот суд: Зарем само пет судии да дискутираме за Преспанскиот договор?

Со истекот на мандатот на почетокот на декември годинава на судијата Вангелина Маркудова ќе настане блокада на Уставниот суд и со тоа дефинитивно угледот на Република...

Адвокатот Глигорие Ќатоски бара Уставниот суд да`и пресуди на апанажата: Политичката елита да покаже солидарност во криза!

Адвокатот од Струга Глигорие Ќатоски, поттикнат од прекршувањето на темелните вредности на владеењето на правото и принципот на еднаквост на сите граѓани пред Уставот, пред две...

Како да се одврзе политичкиот јазол во Собранието: Клучот е Талат Џафери или Фадил Зендели

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска која вчера испрати писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери со барање во најскоро време да се изберат нови четворица...