Уставен суд пресече – распуштеното Собрание останува распуштено, ново по избори

Не постојат услови за прифаќање на иницијативата на судијата Осман Кадриу за поведување постапка по службена должност за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за...

Уставен суд: Беспредметна е иницијативата за првата одлука за вонредна состојба оти е завршена

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на првата одлука на претседателот Стево Пендаровски за прогласување на вонредна состојба во државата што беше донесена на 18...

Уставниот суд одлучува дали ќе има предмет за Одлуката за распуштање на Собранието

По завршување на денешната седница на Уставниот суд на Република Северна Македонија, судиите на работен состанок ќе расправаат по предлогот на судијата Осман Кадриу за поведување...

Мурати: Уставниот суд утре ќе расправа по одлуката за распуштање на Собранието

Пред уставните судии треба да се најде и одлуката на шефот на државата Стево Пендаровски за прогласување вонредна состојба. Мурати во интервјуто за МИА се осврнува и на оспорената владина уредба за намалување на платите на функционерите што предизвика реакции во јавноста

Уставниот суд: Нема постапка за „27 април“, амнестијата останува

Уставниот суд не поведе постапка за оценка на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина, додека иницијативата за оценка на членот 2 од истиот закон е отфрлена, бидејќи веќе е одлучувано по тоа, информираат од Уставниот суд

Уставен суд му заврте грб на Митко Чавков

Ниту еден од деветте уставни судии не застана зад иницијативата за поведување амнестија за „крвавиот четврток“ во парламентот на поранешниот министер за внатрешни работи. Од 33. обвинети за „крвавиот четврток“, 15-тина беа амнестирани, меѓу нив и пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски, кои ги отворија вратите на Собранието за да влезат насилниците. Амнестијата опфати и други обвинети или осудени лица во помали судски предмети околу настаните на 27 април

Уставните судии ќе го сркаат тоа што си го надробија

Иако иницијативата на адвокатот Зоран Стојановски до Уставен суд ќе изброи четири години старост, судиите токму сега ја актуелизираат, во период кога СЈО не функционира, кога ВМРО ДПМНЕ упорно го стопира Законот за јавно обвинителство, кога ќе се формира техничка влада и кога следат парламентарни избори. Обидот на уставните судии е да направат простор да стане правно ефективна аболицијата на екс-претседателот Ѓорѓе Иванов и со тоа да прекинат истрагите, судските процеси, но и да се укинат пресуди против поранешните челници на ВМРОДПМНЕ и високи функционери во тогашната власт

Иницијаторот за уставноста на член 11-а тврди: Нема политичка заднина

Иницијативата ја поднел тетовскиот адвокат Зоран Стојановски пред три години, но зошто сега се става на ред не сака да коментира. Според него, иницијативата во врска со Законот за помилување и за Законот за одликувања и признанија треба да биде усвоена и да бидат поништени и едниот и другиот закон