Бил Гејтс ги повика Владите уште од сега да формираат милионски фондови за следните пандемии-многу полоши од оваа

Светот е исправен пред пандемии кои ќе бидат многу полоши од коронавирусот, изјави основачот на Мајкрософт Бил Гејтс , кој ги повика Владите да се подготват...

Шефот на „Фајзер“: Ќе процветаме во наредните 10 години, нè очекува научна ренесанса

Извршниот директор на американската компанија „Фајзер“, Алберт Бурла верува дека фармацевтската индустрија ќе процвета во наредните 10 години, на бранот на продолжување на животниот век и...

Директор на „Гамалеја“: Комбинација на вакцините „Спутник“ и „Спутник лајт“ речиси 100 отсто штити од омикрон

Ефикасноста на руската вакцина „Спутник В“ против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург. Тој додаде дека...

Студија во В. Британија: Прва објава за заштитата од прва, втора и бустер дозата на вакцини против ковид-19

Британската Агенција за здравствена безбедност (УКХСА) објави податоци за точноста на заштита по прва, втора и трета доза на вакцина против ковид-19, потпирајќи се на собраните...

Студија во Израел: Четврта доза го зголемува бројот на антитела за пет пати по една недела од апликацијата

Петкратно се зголемува бројот на антитела во организмот по една недела од примање на четврта доза на вакцина против ковид-19, рече денеска израелскиот премиер Нафтали Бенет,...

Колку се ефикасни вакцините на „Фајзер“, на „АстраЗенека“ и на „Модерна“ против Омикрон сојот?

Позаразниот Омикрон сој на коронавирусот брзо се шири низ Велика Британија и се очекува да стане доминантен во земјата, објави британски „Индепендент“. Тамошните здравствени власти досега...

Светските предизвици во 2021 година: Миграциска криза, враќање на талибанците, мутации на ковид-19, вакцини, климатски промени

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички објавија ново трилатерално безбедносно партнерство наречено...

Директорот на „Бајонтек“: Само вакцините нема да ја запрат пандемијата, неопходни се и мерки

Извршниот директор на германската компанија „Бајонтек“, која е ко-производител на анти-ковид вакцина со „Фајзер“, изјави дека раните податоци за ефикасност на вакцината против сојот Омикрон делуваат...

МАЛМЕД: Рокот на вакцините на „Фајзер“ е продолжен од шест на девет месеци

Европската Агенција за лекови (EMA) го продолжи рокот на употреба на вакцината Comirnaty од шест на девет месеци. Согласно, извршената промена, носителот на одобрение Pfizer SRB d.o.o поднесе документација за...