МАЛМЕД: Рокот на вакцините на „Фајзер“ е продолжен од шест на девет месеци

Европската Агенција за лекови (EMA) го продолжи рокот на употреба на вакцината Comirnaty од шест на девет месеци. Согласно, извршената промена, носителот на одобрение Pfizer SRB d.o.o поднесе документација за...

Израелско истражување: Три дози од „Фајзер“ штитат од омикрон, но четири пати помалку од делта сојот

Израелските научници вчера објавија дека откриле оти тројната вакцина против коронавирус со вакцината на „Фајзер“/„Бајонтек“ обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон. Заклучоците од истражувањето...

Британски „Канал 4“: „Фајзер“ платил експерти за да ја напаѓаат вакцината на „АстраЗенека“

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека платил експерти за да ја дискредитираат вакцината против коронавирус на конкурентската компанија „АстраЗенека“, објави британскиот „Канал 4“. „Фајзер“ наводно финансирал...

Вакцините штитат од смрт од КОВИД-19, различно се ефективни во спречувањето хоспитализација

Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето тешка болест и смрт,...

Благодарение на „Соберана 02“ и на „Абдала“: Куба спроведе успешна имунизација со сопствени вакцини и се отвора за туристи

Куба повторно се отвора за туристи, откако со својата домашно развиена и произведена вакцина успеа да го запре ширењето на коронавирусот. По тешки 12 месеци и...

ОРМ контра Синдикатите: На чиј товар ќе паднат тестовите што се предлагаат како задолжителни за работа?

Одлуката за предлог мерките за невакцинирани лица ќе се носи на наредната владина седница, бидејќи вчерашната беше одложена по автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа...

САД ќе инвестираат милијарди долари за зголемување на производството на вакцини

Соединетите Американски Држави планираат да инвестираат милијарди долари за проширување на капацитетите за производство на вакцини против ковид-19 за да имаат најмалку една милијарда дози до...