Гејтс разочаран: Нѝ треба нов начин за правење на вакцини, овие што постојат не ја блокираат трансмисијата на ковид-19

Потребни се десетици милијарди долари и глобални истражувачки напори за да се осигура дека светот е подобро подготвен за следната пандемија која може да биде многу...

СЗО: Сиромашните земји да имаат приоритет при испораката на вакцини преку Ковакс механизмот

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика производителите на вакцини да дадат приоритет на испораките на вакцини против ковид-19 преку Ковакс механизмот на посиромашните земји и...

Повеќе од 100 милиони американски работници ќе треба да бидат целосно вакцинирани до 4 јануари

Администрацијата на Бајден денеска објави дека нејзините правила за вакцини кои важат за приватните бизниси со 100 или повеќе вработени, одредени здравствени работници како и федерални...

Проекции на „Фајзер“: Очекуваме најмалку 65 милијарди долари од продажба на вакцините во оваа и наредната година

Компанијата „Фајзер“ денеска објави дека очекува продажбата на вакцината против ковид-19 што ја разви со германскиот партнер „БајонТек“ да достигне 36 милијарди долари до крајот на...

Имунизација во Македонија: Вакцинирани се 803.408 лица, ревакцинирани – 773.537, со бустер доза – 24.021

Од почетокот на имунизацијата против ковид-19 во Македонија, досега се вакцинирани вкупно 803.408 граѓани, ревакцинирани се 773.537 лица, а трета доза примиле 24.021. Или во проценти,...

Во САД од 8 ноември ќе можат да патуваат само лицата кои примиле една од седумте вакцини одобрени од ФДА и СЗО

Ќе има „ограничени исклучоци“ за невакцинирани патници кои патуваат од околу 50 земји со исклучително ниски стапки на вакцинација, а кои вклучуваат некои од најсиромашните нации...