Вакцинацијата нема да се прекине, се очекува да пристигнат Спутник и Синовак

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека процесот на имунизација нема да биде прекинат, најавувајќи пристигнување на нови вакцини и продолжување на процесот со истата динамика....

Премиерот Заев прими втора доза „Синофарм“, досега вакцинирани близу 230.000 граѓани

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими втората доза на вакцината „Синофарм“ на вакциналниот пункт во спортската сала „Борис Трајковски“, согласно националниот план за имунизација на населението....

Над 60 земји со официјално барање да се откажат патентите за вакцини додека трае пандемијата

Повеќе од 60 земји во посебен документ испратен до Светската трговска организација (СТО) побараа откажување од заштита на интелектуалната сопственост за вакцините против Ковид-19 и други...

Филипче: Двојно зголемување на вакцините за сезонски грип како дел од стратегијата против Ковид-19

Во изјава за ТВ „Алсат“, министерот најави дека ќе бидат вакцинирани сите лица постари од 65 години, а ќе има вакцини и за здравствените работници, како и за трудниците и изрази надеж дека процесот ќе има добар одѕив

Се забрзува трката по вакцина против коронавирус

Научници ширум светот се во потрага по вакцина против коронавирус. На листата на Светската Здравствена Организација (СЗО) се 160 потенцијални вакцини. Кој ќе победи во трката, уште е неизвесно. Три тима веќе започнаа опсежни, завршни студии