Премиерот Заев прими втора доза „Синофарм“, досега вакцинирани близу 230.000 граѓани

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими втората доза на вакцината „Синофарм“ на вакциналниот пункт во спортската сала „Борис Трајковски“, согласно националниот план за имунизација на населението....

Над 60 земји со официјално барање да се откажат патентите за вакцини додека трае пандемијата

Повеќе од 60 земји во посебен документ испратен до Светската трговска организација (СТО) побараа откажување од заштита на интелектуалната сопственост за вакцините против Ковид-19 и други...

Филипче: Двојно зголемување на вакцините за сезонски грип како дел од стратегијата против Ковид-19

Во изјава за ТВ „Алсат“, министерот најави дека ќе бидат вакцинирани сите лица постари од 65 години, а ќе има вакцини и за здравствените работници, како и за трудниците и изрази надеж дека процесот ќе има добар одѕив

Се забрзува трката по вакцина против коронавирус

Научници ширум светот се во потрага по вакцина против коронавирус. На листата на Светската Здравствена Организација (СЗО) се 160 потенцијални вакцини. Кој ќе победи во трката, уште е неизвесно. Три тима веќе започнаа опсежни, завршни студии

Предлог казни по 2.000 евра за 15. учесници на антиваксерскиот протест пред Владата

Основното Јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против вкупно 15 лица за кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од...

Едно лице е приведено, за седум ќе има пријави по протестот пред Владата

Педесетина граѓани се собраа попладнево пред зградата на Владата со транспаренти, знамиња, маски и чадори со сонцето од Кутлеш и изразија негодување со преземените мерки во борбата со ковид-19. Вирусот кој го парализира светот за нив е обичен грип за кој ниту има потреба од вакцина ниту, пак, има потреба од носење на заштитни ракавици и маски