Вартоломеј: Отстранувањето на повеќедецениската шизма е историски момент

Историски момент е што шизмата која траеше речиси шест децении, по иницијатива на Вселенската патријаршија, заврши, беше отстранета и влегуваме во нов период, рече вселенскиот патријарх...

Македонски интелектуалци со отворено писмо до гг. Вартоломеј: Нашата црква и народ не се веќе во шизма и раскол!

Група академици, општествени, научни, просветни, здравствени, културни работници во земјава испратија отворнео благодарствено писмо до вселенскиот  патријарх г.г. Вартоломеј за историската одлука донесена неделава. Примањето на...

Нема разумен изговор за избегнување на вакцината, смета вселенскиот патријарх Вартоломеј

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ги повика луѓето да се имунизираат против Ковид-19 и ги критикуваше противниците на вакцините, пренесе Катимерини. Во интервју за грчка телевизија, тој го...

Средба на претседателот Пендаровски со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска во Истанбул оствари средба со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и...