Премиерлига: Вест Хем се спаси, ВБА можеби, Стоук во Чемпионшип

Популарните „чекани“ славеа на гостувањето кај Лестер со 2:0 и се потврдија како членови на англиската фудбалска елита и за наредната сезона. Тимот од Бирмингам, пак, го совлада Тотенхем со 1:0 и ги одржа надежите за можен опстанок додека „потерси“ загубија на „Британија“ од Кристал палас со 1:2 за преселба во втора лига

Премиерлига: Арсенал го слави Лаказет, Бери го урна рекордот на Гигс

Со двата гола на францускиот напаѓач, „топчиите“ ја совладаа екипата на ВБА со 2:0 и се вратија во чекор со водечките на табелата. Ветеранот кај гостите од Бирмингам, пак, го одигра 633 меч што го прави фудбалер со најмногу настапи во елитната англиска конкуренција