Фудбал: Галатасарај и Снајдер раскинаа со неверојатна клаузула

Во спогодбениот договор за разделба, двете страни вметнаа член според кој играчот од средниот ред ќе плати 20 милиони евра на клубот доколку во наредните три сезони стане член на некој од ривалите во турската Суперлига

Kвалификации за СП2018: Андора ја тресна Унгарија, рекорд на Снајдер

Фудбалските лилипутанци славеа со 1:0 на стадионот „Комунал“ во Ла Вела каде со истиот резултат беше совладана и Македонија во октомври во 2004 година, играчот за врска на Галатасарај со најмногу настапи (131) за Холандија