Јакимовски: Главата му се сече на македонскиот народ со протоколот, оваа операција се прави за Албанија, не за нас

Францускиот предлог е обична дипломатска лага, вели градоначалникот на Карпош, Стевче Јакимовски. „Нас ни се фрла предлогот на големиот Макрон, а од позади се цитира протоколот,...

Макрон го поздрави гласањето во Собранието на Бугарија и најави продолжување на процесот

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го поздрави гласањето во бугарскиот Парламент за францускиот предлог и рече дека процесот продолжува, јави дописничката на МИА од Брисел. „Сакам...

МНР на Бугарија: До крајот на француското претседателство нема услови за конечно решение на прашањето за Македонија

МНР на Бугарија објави позиција во однос на предлогот на француското претседателство со Советот на ЕУ, соопштија за БГНЕС од МНР на Бугарија. Во позицијата се...

Вигенин: Каков и да е францускиот предлог ветото нема да го укинеме

Заменик-претседателот на Народното собрание и заменик-шеф на Бугарската Социјалистичка партија Кристијан Вигенин денеска изјави дека смената на претседателот на Народното собрание Никола Минчев е политичка и...