Не се разговара за јазикот и индентитетот со Бугарија, не значи дека по секоја цена ќе постигнеме договор, вели Маричиќ

„Разговорите со Бугарија се водат врз основа на Резолуцијата изгласана во Собранието. Разговараме за сите отворени прашања и за сите може да се најде решение доколку...

Арсовски: Владата на Петков може да се распадне при гласањето за кревање на ветото за Македонија

„Не знам што би одбрал Петков ако условот за решение со Македонија е неговата политичката кариера да заврши како Ципрас, вели политичкиот аналитичар Петар Арсовски. „Не...

Јотова: Ни вршат притисок да го укинеме ветото за Македонија

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова ја коментираше националната конференција „Европска перспектива за добрососедски односи меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија“ што се одржа во Софија. Таа...

Радев по посетата на Петков: Ако ги решиме клучните прашања, ќе ја отклучиме вратата за почеток на преговорите

Има многу позитивни сигнали од посетата на премиерот Кирил Петков на Скопје, ја коментира бугарскиот претседател Румен Радев посетата на бугарската делегација во земјава. – Сепак,...

Македонија очекува деблокада од Софија, Трифонов го услови ветото со укинување на визите за САД и прием на Бугарија во Шенген зоната

Северна Македонија очекува конструктивeн пристап и разговори со новата бугарска Влада и брзо деблокирање на процесот за почеток на преговорите на земјава за членство во Европската...

Димитров за бугарското вето: Ние сме како актерот Бил Мареј во филмот „Денот на мрмотот“

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров вели дека е горчливо чувството после новото бугарско вето.Тој смета дека треба повеќе да веруваме во себеси и судбината да...

Засега без сигнали за повлекување на бугарското вето: Заев наредната недела си оди и од Владата

Откако вчера и официјално го препушти партискиот трон во СДСМ на Димитар Ковачевски, премиерот Зоран Заев наредната недела ќе се повлече и од премиерската позиција во...