Дефиле на Вевчански карневал: Талибанци во акција, маски со пратеникот Реџепи, првите луѓе на ЦУК и РКЕ, Ангелов и Бислимовски…

Талибанци во акција, инвестиции во струјата, зелена енергија, вакцинални пунктови, пратеникот Кастриот Реџепи, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, претседателот на Регулаторната комисија...

Заев од Охрид: Кога Мицкоски ветува нова иднина мисли на старото минато-претставени кандидатите за градоначалници на Струга, Вевчани и Ростуше

– Комитетот за светско наследство на УНЕСКО ги препозна и уважи напорите на Владата и на локалната сапоуправа во Охрид, предводена од сегашниот и иден градоначалник...

Над 70 отсто вевчанци се комплетно вакцинирани, за невакцинираните рудари во САСА забранет влез во менза-им се делат ланч-пакети

Над 70 отсто вевчанци се вакцинирале против ковид-19, а заштитена е комплетно и нивната дијаспора, околу 100 лица, додека во Македонска Каменица, Липково, Делчево против вирусот...

Вевчани доби туристички центар според стандардите на европските средини

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестициите Фатмир Битиќи и градоначалникот на Општина Вевчани Сашо Јанкоски денеска извршија увид...

Пендаровски убеден: Резултатот на референдумот нема да биде тесен

Националниот координатор за НАТО упати ваква порака од Вевчани каде денеска оствари средби со различни категории граѓани, од млади до пензионери, пред кои ги презентира придобивките што значи да се гласа „за“ 30 септември и што ќе значи тоа за Македонија