ОЈО: Дисциплинска постапка за обвинителките Рускоска, Трајчева и Јосифовска за случајот со Муареми

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна Македонија донесе Решение со кои се...

Русковска пак се кандидирала за шефица на Обвинителството за организиран криминал

Обвинителката и екс-шефица на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска изјави дека иако е осомничена, таа вчера повторно се кандидирала за истата...

Русковска: Вратите на Собранието се отворија по наредба на обвинетите организатори

Екс спикерот на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и ексдиректорот на УБК, Владимир Атанасовски, кои се товарат за кривичното дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ рекоа дека не чуствуваат вина на денешното судско рочиште во Кривичниот суд

Рускоска: Никој досега не се јавил да постапувам вака или онака или да не постапувам

Постапувам за оваа пријава исто како што постапувам и за секоја друга“, вели обвинителката Вилма Рускоска како одговор на острите критики од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој на протестот на опозициската партија изрази незадоволство од постапувањето на Обвинителството и судовите

Јовановски: Каде да го пријавам лицето Вилма Русковска за корупција од четири милиони евра

Првообвинетиот во „Рекет“, Бојан Јовановски на денешното рочиште рече дека имал несоборливи докази за криминал поврзан со корупција на обвинителката Вилма Рускоска поради што побара нејзино изземање од случајот

Тонски снимки: Со Мијалков расчистив, ако СДСМ и ВМРО не се смират ќе има крв до колена

Овие аудио записи не се дел од доказите во предметот „Рекет“, потврдила обвинителката Вилма Русковска за некои медиуми и најави истрага за снимките како и кој ги снимил и кој ги објавил