Бурен ден, полн со неизвесности и дилеми: Владата останува, опозицијата бара брзи предвремени избори

Владата останува. Во Собранието синоќа пред полноќ не мина иницијативата на опозицијата за гласање доверба на Владата. Седницата ја затвори претседателот на Собранието, Талат Џафери, со...

Ставови на власта и опозицијата: СДСМ тврди дека парламентарното мнозинство е стабилно, ВМРО-ДПМНЕ сака избори

Непроменети остануваат ставовите на власта и на опозицијата во врска со предвремени парламентарни избори. Власта тврди дека парламентарното мнозинство е стабилно и дека на земјава не...

Талибанците чекаат мирен трансфер на власта во Кабул, откако ги заземаа предградијата

Милитантите „чекаат мирен трансфер на градот Кабул“ откако влегоа во предградијата на главниот град на Авганистан, изјави портпаролот на талибанците. Сухаил Шахин даде изјава за Ал-Џезира,...

Власта тврди – нема тајни преговори со Софија, опозицијата бара одговори

Нема никакви тајни преговори, македонските позиции се јасно и гласно декларирани и со тоа се запознати и ВМРО-ДПМНЕ и домашната јавност и пошироката меѓународната заедница, изјавија...

Власта контра опозиција: Кој колку (не)направил за намалување на загадувањето

Пратеникот Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Владата на СДСМ во трите години мандат не направила ништо на полето на борба против загадувањето. Заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули возврати дека Владата за првпат во изминатите години има план за справување со загадувањето што, според него, покажува резултати на намалување на загадувањето и најмал број на загадени денови

Власта се закани со можно одлагање на изборите, опозицијата обвинува за изговори, Пендаровски против

Одржувањето на предвремените избори во закажаниот термин на 12 април е можно да се проблематизира, поради одолговлекувањето на клучните закони во Собранието. Ова вчера го изјави...