Единаесетта меѓународна научна конференција „Водици 2023“ на 18 и 19 јануари во Охрид

На 18 и 19 јануари 2023 во Охрид по 11-ти пат ќе се одржи меѓународната научна конференција „ Водици 2023“- „Предизвици на идентитетот, културното наследство, одржливиот...

Охридскиот градоначалник се соочи со кривична пријава: Наместо во изолација, Пецаков бил на Водици

СВР Охрид поднесе кривична пријава против градоначалникот Кирил Пецаков поради тоа што не постапил според здравствените прописи за време на епидемија. „Поради постоење основи на сомнение...

Градоначалникот на Охрид се соочува со кривична пријава: Наместо во самоизолација до резултати од ковид тест, бил на Водици

Против градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков ќе биде поднесена и кривична пријава за прекршување на задолжителната самоизолација по тестирање за ковид-19, дознава Телма. Пецаков на Водици...

Лукаревска присуствуваше на главната церемонија по повод верскиот празник Водици во Скопје

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска денеска присуствуваше  на церемонијата за чествување на големиот христијански празник Богојавление – Водици, која што се одржа на мостот „Слобода“...

(ВИДЕО) Премиерот Ковачевски во чест на празникот Водици: „Да ја зајакнеме духовната зрелост и добрата волја за совладување на сите предизвици“

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски кој беше придружуван од заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања...

Една минута вести: Нема надеж за преживеани од лавината во Италија

Една минута вести на македонски и албански јазик:Триесет луѓе се затрупани и мала е надежта дека се преживеани откако ноќеска лавина го затрупа хотелот во скијачкото туристичко место во регионот Абрузо во Италија