Со масовна мобилизација Путин може да направи грешка што ќе предизвика револуција во Русија, тврди експерт

Актуелна тема деновиве се плановите на рускиот претседател Владимир Путин околу прославите на Русија за Денот на победата в понеделник. Според Украина, тој ќе ја искористи...

Силите на Путин се борат во Источна Украина за да го нахранат неговиот глад за победа, објави Њујорк тајмс

Борбите беснеејат низ источна Украина, од областа Харков на север, каде што украинските сили ја повратија земјата, до Мариупол на југ, каде што Русите го пробија...

Њујорк Тајмс: Америка ѝ помогна на Украина да убие многу руски генерали преку разузнавањето

Соединетите Држави и дадоа на Украина разузнавачки информации кои им помогнаа на украинските сили да убијат многу руски генерали убиени во војната, објави Њујорк Тајмс, цитирајќи...

Молдавците масовно се евакуираат од страв дека и таму ќе избувне војна

Жителите на Придњестровје, сепаратистички регион во Молдавија, поддржан од Москва, не се чувствуваат безбедно. Многумина решија да заминат, пишува Гардијан. Минатата недела серија експлозии ги погодија...

„Трета светска војна веќе започна“, вели украинскиот амбасадор во Германија

Украинскиот амбасадор во Германија, Андриј Мелник, даде одлично интервју каде на прашањето за ескалацијата на конфликтот изјави дека Третата светска војна веќе започнала. „Трета светска војна...

Молдавија треба да се подготви за најлошото, вели аналитичар за руската инвазија

Kоментирajќи ја тримесечната руска инвазија на Украина, надворешнополитичкиот аналитичар Бранимир Видмаровиќ вели дека во фокусот на Русија дефинитивно е јужниот дел од таа земја, пренесуваат медиумите...

Кина: Никој не сака трета светска војна

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска објави дека „никој не сака избувнување на трета светска војна“, откако рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров коментираше дека...