Им излезе на „црта“ на бунтовниците: Етиопскиот премиер Ахмед се приклучи на војниците на фронтот со Тигрејците

Етиопскиот премиер Абиј Ахмед се приклучи во првите борбени редови против бунтовниците од провинцијата Тигреј, додека вицепремиерот Демеке Меконен Хасен ги презеде сите рутински државни работи,...

(Видео) Сака да гради челична армија: Севернокорејски војници со глава кршат бетонски блокови пред Ким Јонг-ун

Севернокорејските државни медиуми објавија снимка на која се прикажуваат тамошни војници како кршат бетонски блокови со глава, виткаат челични шипки, итн. Снимката е направена на презентација...

Бајден одлучи 31 август да биде рокот за повлекување на војската од Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден во консултација со неговиот тим за национална безбедност, според висок претставник на администрацијата, донесе одлука 31 август да биде крајниот рок кога...

Американските војници на аеродромот во Кабул убиле две вооружени лица

Американските сили што го штитат аеродромот во Кабул убиле две вооружени лица, изјави денеска неименуван американски претставник. Британскикте медиуми пренесуават дека претставници на американската војска претходно...

Американците ја преземаат контролата врз хаотичната ситуација на аеродромот во Кабул

На аеродромот во Кабул владее паника додека очајните Авганистанци се обидуваат да побегнат од земјата откако талибанците вчера го презедоа главниот град. Очевидци наведуваат дека најмалку...

Благодарност од Брнз: Пожарникарите, војниците и волонтерите се вистински херои

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз на нејзиниот официјален Фејсбук профил изрази благодарност до пожарникарите, до војниците, до волонтерите и до локалното население кои се вклучени во...