Вотфорд како да стоеше на „Етихад“: Осум гола на Манчестер С., рекордни пет за 19 минути (Видео)

Хет-трик прослави Бернардо Силва во 15. минута, во 48. минута и во 60. минута, по еднаш во листата на стрелци се впишаа и Давид Силва (1’), Серхио Агеро (7’ од пенал), Ријад Марез (12’), Никола Отаменди (18’) и Кевин де Брујне (85’)

Најбрз гол во Премиерлигата: Шеј Лонг погоди во шестата секунда (Видео)

Фудбалерот на Саутемптон погоди во шестата секунда во мечот со Вотфорд за место во историјата на елитното англиско фудбалско друштво и тешко е веројатно дека некој ќе може да го потисне. Досегашен сопственик на најбрзиот гол во Премиерлигата беше Ледли Кинг кој се запиша во листата на стрелци за 9,82 секунди

Голеада во Лондон: Челзи ја завери титулата, прославата на 21 мај

„Сините“ на својот „Стемфорд бриџ“ славеа со 4:3 против расположениот Вотфорд на Валтер Мацари во заостанатиот натпревар од 28 коло. Шампионската прослава е закажана за недела по средбата по формалните 90 минути против отпишаниот Сандеренд

Премиерлига: Вотфорд го шокира Арсенал на „Емирати“, поразен и Лестер

За „топчиите“ ова е четврти пораз во сезоната и со 47 бода остануваат на третото место на табелата. Шампионскиот состав на Раниери продолжува да тоне, дербито меѓу Ливерпул и Челзи на „Енфилд“ без победник - 1:1