(Фото) Музеј на пропаднати врски во Загреб: Од венчаници до секира, камен од жолчка, силикони, забни протези…

По секој прекин на некоја врска, остануваат спомени и секакви „сувенири“ од несудената љубов. Некои ги кријат по куќата, други ги фрлаат или ги даваат некому,...

Вардар – Загреб пред публика

Ќе може да има до 1.800 присутни. На првиот четвртфинален натпревар од СЕХА Газпром лигата меѓу Вардар1961 и ППД Загреб во СЦ „Јане Сандански“ ќе биде...

Томашевиќ од Можеме! е новиот градоначалник на Загреб, Пуљак победи во Сплит

Новиот градоначалник на Загреб, Томислав Томашевиќ, од зелено-левичарската коалиција Можеме!, изјави синоќа дека гордо ќе го предводи градот кон подобра иднина, барајќи од граѓаните трпение, бидејќи...

Басунер: Македонското општество покажа импресивна разумност

Коосновачот на Советот за политичка демократизација во интервју за МИА го образложи ваквиот став со двата инцидента за кои вели „се закануваа да ги разгорат етничките тензии во 2015 година и во 2017 година и луѓето не им дојдоа на таа „забава“. Во однос на потенцијалното блокирање на Бугарија на преговорите на Македонија со ЕУ, тој вели дека „Скопје треба да е свртено кон Брисел, не кон Софија“