Пицула: Самитот во Загреб е шанса да се вратиме на проширувањето на ЕУ

Хрватскиот европратеник, кој е именуван за известувач за Црна Гора во Европскиот парламент, но ќе раководи и со работна група за цел Западен Балкан, верува дека е можно деблокирање на работите во регионот и прашањето за проширување на Унијата да се направи еден од приоритетите

Заев во Загреб немал средба со Орбан

Претседателот на Владата, Зоран Заев за време на Самитот на ЦЕИ во Загреб, одговорарајќи на новинарско прашање рече дека немал средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан...

ЕХФ ЕУРО 2018: Хрватите и Французите во главна улога во Загреб

„Коцкесите“ го поправија впечатокот од мечот со Белорусија и ја совладаа Норвешка со 32:28 за втора радост во главната фаза, „триколорите“, пак, беа подобри од вториот скандинавски претставник во групата, Шведска со 23:17. Голем придонес во победничките селекции имаа голманите Иван Стевановиќ и Венсан Жерар. Утревечер (недела, 20.30 ч.) Македонија против Шпанија во Вараждин

Во Загреб со начелно „За“: Падна договор за регионална лига во фудбал

Проектот во прво време би опфатил млади категории во машка и женска конкуренција, но нема сомнеж дека ќе биде пробен балон за регионална лига на сениорски тимови. На состанокот присуствуваа претставници од Хрватска, Словенија, БиХ, Македонија, Црна Гора, Србија и Унгарија