Мајмунските сипаници можат да се пренесат и преку постелнина, помладите од 40 години најмногу на удар

Вирусот на мајмунски сипаници може да се пренесе од едно на друго лице преку близок контакт со оштетена кожа, слузокожа, телесни течности, респираторни капки и контаминирани...

Украина бара помош од Меѓународната агенција за атомска енергија за заштита на Чернобил

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека добила барање од украинскиот орган за нуклеарна енергија „да обезбеди итна помош во координирањето на активностите во врска...

Зеленски ги повика светските сили да помогнат во одбрана на воздушниот простор на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика светските лидери да обезбедат помош во одбраната со цел да се заштити воздушниот простор на Украина од Русија. Командантот на украинската армија...

Директор на „Гамалеја“: Комбинација на вакцините „Спутник“ и „Спутник лајт“ речиси 100 отсто штити од омикрон

Ефикасноста на руската вакцина „Спутник В“ против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург. Тој додаде дека...

Студија во В. Британија: Прва објава за заштитата од прва, втора и бустер дозата на вакцини против ковид-19

Британската Агенција за здравствена безбедност (УКХСА) објави податоци за точноста на заштита по прва, втора и трета доза на вакцина против ковид-19, потпирајќи се на собраните...

Израелско истражување: Три дози од „Фајзер“ штитат од омикрон, но четири пати помалку од делта сојот

Израелските научници вчера објавија дека откриле оти тројната вакцина против коронавирус со вакцината на „Фајзер“/„Бајонтек“ обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон. Заклучоците од истражувањето...

Вакцините штитат од смрт од КОВИД-19, различно се ефективни во спречувањето хоспитализација

Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето тешка болест и смрт,...

Новите предлог мерки за вакцинација во јавниот сектор на првата седница на Кризниот штаб, па на Влада

Предложената мерка на Комисијата е донесена со консензус и со неа се предвидува сите вработени во јавниот сектор и локалната самоуправа при одење на работното место...