Просечната нето-плата за декември е 29.943 денари, зголемена е за 5,8 отсто во однос на таа пред една година

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен лани во декември изнесувала 29.943 денари што е зголемување за 5,8 отсто во однос на декември 2020 година. Според податоците...

Филипче: Во 2022 година 5 отсто зголемување на платите на сите вработени во здравството

Денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче одржа работен состанок со синдикалните здруженија на здравствените работници, на кој се потпиша анекс на колективниот договор според кој...

Шахпаска за Утрински Брифинг: Пензискиот фонд е во стабилна состојба-со пензиската реформа, пензиите ќе се усогласуваат и ќе растат

И во време на економска и здравствена криза од која беа погодени сите држави во светот,  не само нашата, успеавме редовно да ги исплаќаме пензиите на...

За пет отсто повисоки плати во образование, во здравство и во градинки

Корекцијата ќе биде вкалкулирана од исплата на септемврискиот личен доход во октомври, најавија министрите за финансии, за здравство, за образование и наука и за труд и социјална политика Драган Тевдовски, Венко Филипче, Арбер Адеми и Мила Царовска на заедничката прес-конференција во Владата