Зијадин Села и Алијанса ја прекинуваат соработката со ВМРО-ДПМНЕ

Партијата Алијанса на Албанците денеска преку прес-конференција најави дека ќе ја прекине соработката со ВМРО-ДПМНЕ, откако градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска го разреши од директорското место...

Зијадин Села наместо Божик, честиташе Велигден ВИДЕО

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на денешната прес-конференција наместо божиќните ги честиташе велигденските празници. „Исто така, сакам да ги честитам сите верски празници, велигденските...

ДУИ со дневен ред за утрешната лидерска на албанските партии, Села и Гаши за одложување по 17 август

За утрешниот состанок во 12 часот, ја предлагаме следната агенда: Статус на реализација на определбите од Заедничката декларација во претходниот мандат, Евалуација на предвремените парламентарни избори од 15 јули 2020 година; Формирање на меѓупартиски совет во согласност со заедничката декларација и утврдување на рокови за реализација на заедничките цели“, се вели во партиското соопштение на Демократската унија за интеграција

Три, два, еден, старт: Почна трката за собраниско мнозинство и формирање Влада

И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најавуваат обиди за обезбедување на парламентарно мнозинство од 61 пратеник. Според Заев, сите опциии се отворени, порака што ја испрати и Мицкоски